Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Kamienne podłoża w domu – czym nadać im nowy blask?
(2018-02-22)

Kamienne podłogi w ostatnich latach są prawdziwym hitem. Po okresie ogromnej popularności ceramiki podłogowej przyszła moda na marmur i granit. To dobry wybór, bo kamień jest materiałem, który przy odpowiednim traktowaniu będzie ozdobą domu przez wiele lat.

adobestock_64546316.jpg

Kamień nie jest z kamienia
Nie znaczy to oczywiście, że dekoratorzy wnętrz proponują nam podłogi z materiałów imitujących naturalny kruszec. W naszej wyobraźni kamień jest materiałem trwałym i niezniszczalnym, odpornym na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Tymczasem nie jest to do końca prawdą. Kamienne podłogi także wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by długo wyglądały jak nowe.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kamień nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Codzienne użytkowanie (czyli po prostu chodzenie po podłodze) skutkuje ścieraniem wierzchniej warstwy, zadrapaniami, powstawaniem mikro ubytków, pęknięć i zmatowieniem. Aby temu zapobiec, należy kamienną podłogę zaimpregnować, a przed nałożeniem impregnatu dokładnie oczyścić. Chociaż najbardziej oczywiste wydaje się użycie odkurzacza, lepiej chwycić w dłoń szczotkę. Odkurzacz niestety też przyczynia się do uszkodzeń – może porysować kamienną podłogę. Impregnat należy nakładać tak często, jak zaleca to jego producent. Z reguły między pracami konserwatorskimi robi się dwa lub trzy lata przerwy.

Konieczność impregnacji kamiennych podłóg wynika z ich porowatej struktury. Chociaż na pierwszy rzut oka podłoga może wydawać się gładka, w rzeczywistości powierzchnia nie jest idealnie równa i bardzo łatwo zatrzymuje brud, który potem trudno usunąć. Przywrócenie pierwotnego wyglądu nieimpregnowanej podłodze jest trudne i kosztowne, dlatego dla własnego spokoju lepiej posadzkę zabezpieczyć. 

Czym usuwać zabrudzenia z kamiennych podłóg?
Marmur, granit i inne kamienne podłogi wymagają specjalnych środków czyszczących. Do usuwania plam, przebarwień czy zabrudzeń najlepiej używać wody z dodatkiem płynu do naczyń lub specjalnego środka do podłóg kamiennych. Jeśli używamy go po raz pierwszy, warto dla pewności wykonać test w mało widocznym miejscu. Podłogi kamienne należy myć delikatną, miękką ściereczką, np. z mikrofibry. Zaleca się unikać kolistych ruchów i usuwać plamy, przesuwając ściereczką z góry na dół lub z prawa na lewo. Podłogi kamiennej nie wolno zostawiać mokrej, bo może to spowodować powstawanie zacieków. Po umyciu trzeba ją wytrzeć do sucha. Do tego celu możesz użyć np. starego ręcznika.

Kamienne podłogi można czyścić także za pomocą mopów parowych. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które mają do wyczyszczenia duże powierzchnie. (Przeczytaj: Mop parowy – czyli jak sprzątać szybko, dokładnie i ekologicznie)

Czego NIE używać do czyszczenia kamiennych podłóg?
Kamień nie jest materiałem odpornym na działanie czynników chemicznych, dlatego nie można go czyścić dowolnymi dostępnymi na rynku środkami myjącymi. Wszelkie środki do mycia płytek ceramicznych zamiast nabłyszczać powierzchnię, mogą sprawić, że kamień stanie się matowy. Bezpieczniej jest używać preparatów stworzonych specjalnie z myślą o czyszczeniu kamienia lub delikatnych środków czyszczących o obojętnym pH. Warto zauważyć, że tak lubiany przez fanów ekologicznych porządków ocet nie nadaje się do mycia podłóg z kamienia. Takie podłogi należy traktować naprawdę delikatnie – wszelkie druciane myjki, ostre szczotki, zmywaki do naczyń mogą co prawda wyczyścić zabrudzenia, ale zarazem pozostawią brzydkie rysy. Jeśli na podłodze pojawią się trudne do usunięcia plamy, zamiast sięgać po ostre narzędzia, lepiej postawić na czyszczenie wysoką temperaturą i sięgnąć po mopy parowe od Eldom.